|joi, ianuarie 21, 2021
Sunteti aici: Home » Locale » ZILELE JUDEŢULUI SATU MARE – PROGRAMUL COMPLET AL MANIFESTĂRILOR
  • Urmareste-ne!

ZILELE JUDEŢULUI SATU MARE – PROGRAMUL COMPLET AL MANIFESTĂRILOR 

Patru zile de distracţie şi manifestări îi aşteaptă
pe sătmăreni cu prilejul primei ediţii a Zilelor
Judeţului Satu Mare. Evenimentele incluse în program
încep vineri, se vor încheia luni şi se vor desfăşura
în Piaţa 25 Octombrie şi Piaţa Libertăţii, unde
circulaţia va fi restricţionată până luni dimineaţa. 
Fiecare comună va avea standul propriu unde vor fi promovate cele mai importante tradiţii şi realizări ale comunităţii. Pe parcursul celor patru zile vor avea loc Festivalul Pălincii, Festivalul Mămăligii şi un concurs de tăiat lemne.  Pe cele două scene amenajate în Centrul Vechi şi Centrul Nou vor avea loc concerte de muzică uşoară şi populară susţinute de artişti consacraţi. Luni, în ultima zi a manifestărilor, va fi sfinţită icoana Sfântului Ioan Botezătorul, realizată din vitralii şi amplasată în holul Consiliului Judeţean. Începând cu acest an, Sfântul Ioan Botezătorul va fi declarat protectorul judeţului Satu Mare.
Costurile pentru organizarea Zilelor Judeţului Satu Mare se cifrează la 300.000 lei.
Programul complet al manifestărilor
Ziua Județului Satu Mare
21 -24 iunie 2013

Calendar eveniment:
Vineri 21 iunie 2013

Scena mare P-ța 25 Octombrie

Orele 20:30 Intonarea imnului României și imnului Europei
20:40 Program muzical Cvartet ”Dinu Lipatti”
21:15 Discurs oficialități
21:30 Concert muzică clasică Filarmonica ”Dinu Lipatti” în program ”Lacul lebedelor” cu show pirotehnic (jerbe)
22:15 DJ cu laser show

Sâmbătă 22 iunie 2013

Centrul Vechi – Piața Libertății

Ora 11:00
Defilare majorete din Carei
Defilare Fanfara din Căpleni
Defilare Cavalerii Pălincii
Parada Portului popular

Ora 11:20 Discurs oficialități
Ora 11:30 Festivitate decernare premii ”Concurs de pălincă” ediția IX-a
Începând cu orele 12:00 Festival folcloric, prezintă Marius Chiș și Orban Nagy
Orele
12:00-12:10 Fanfara din Capleni, dirijor Mircea Cacu
12:10-12:20 Ansamblul folcloric ,,Ceatara,, Carei
12:20-12:30 Grupul de tapuritoare Racsa
12:30-12:40 Ansamblul folcloric ,,Rekettye,, Carei
12:40-12:50 Ansamblul Oasul – Negresti Oas
12:50-13:00 Ansamblul folcloric ,,Rote Rose,, Carei
13:00-13:10 Ansamblul folcloric ,,Sanzienele,, Negresti
Scoala de arte si meserii ,,Gellert Sandor,, Micula
13:10-13:20 sectia romana – nunta maramureseana
13:20-13:30sectia maghiara-dans popular maghiar
13:30 -13:40 Ansamblul folcloric ,,Kukurok,, Ser
13:40-13:50 Ansamblul folcloric ,,Florile Tarnei,, Tarna Mare
13:50-14:00 Dansuri populare maghiare, Craidorolt
14:00-14:10 Dans etno Craidorolt
14:10-14:20 Muzica populara, Terebesti
14:20-14:30 Recital de poezii, Lazuri
14:30-14:40 Muzica populara, Turulung
14:40-14:50 Ghita Blidar
14:50-15:00 George Negrea
Pauză

17:00-17:10 Ansamblul folcloric ,,Codrenasii,, Corund
17:10-17:20 Ansamblul folcloric ,,Vatra Ardeleana,, Vama
17:20-17:30 Ansamblul folcloric ,,Tarnita,, Barsau 17.20-17.30
17:30-17:40 Corul femeilor din Capleni
17:40-17:55 Corul din Mediesu Aurit
17:55-18:05 Dans irlandez, Tasnad
18.05-18.15 Dans codrenesc, Tasnad
18:15-18:25 Dans german, Tasnad
18:25-18:35 Dansuri populare Petresti
18:35-18:50 Ansamblul folcloric ,,Csodaszarvas,, Agris
18:50-19:10 Grupul de tapuritoare din Bixad
19:10-19:20 Sorin Buc
19:20-19:30 Tapuritoarele din Batarci
19:30-19:40 Vlad Dorors si Petrica Zele
19:40-20:00 Elevii Scolii de Arte Satu Mare
Ø 19:45-20:00 20:00-20:40 Recital folcloric Petrica Muresan si orchestra Horile Satmarului, dirijor Florea Ion
Ø 20:40-21:20 Recital folcloric Aurel Tamas
Ø 21:20-22:00 Recital folcloric Irina Loghin
Ø Concurs culinar pe trei teme: bogracs, mămăligă, produse patiserie (desert)
Ø Orele 17:00 Decernare premii concurs culinar
Orele 15:00 – 17:00 Concurs de tăiat lemne în fata Hotelului Dacia
Ora 10:00 – 11:00 Conurs desene pe asfalt ”Locul unde trăiesc” pe strada 1 Decembrie 1918

Sâmbăta 22 iunie 2013

Centrul Nou – Corneliu Coposu

Orele:
10:00 Deschiderea oficială a evenimentelor, prezentarea oficialităţilor, antrenorilor şi un moment artistic
10:20 Demonstraţii de scrimă (Clubul Sportiv Satu Mare, antrenor Dan Şuta)
11:00-12:00 Demonstraţii de box (C.S. Unio, C.S. Voinţa, C.S. Sab Gomez Carei, antrenori Sándor Iosif, Gheţe Liviu şi Sabău Gheorghe)
12:00-13:00 Demonstraţii de karate (C.S. Zanshin, antrenor Igor Bălăcescu)
13,00-19,00: „Marea selecţie” – finala acţiunii de selecţie la trântă (iniţiator Gheorghe Ardelean)
În paralel cu aceste acţiuni, începând cu ora 10,00 vor fi organizate şi concursuri de şah pentru copii şi adulţi, respectiv un simultan acordat de maestrul Ciprian Muntean.

Centrul Nou – scena P-ta 25 Octombrie
Prezentatori: Toth Klarissz și Ovidiu Matioc
Orele:

Ø 12:00 – 12:30 – muzică uşoară – Centrul Cultural Carei
Ø 12:30 – 12:45 – dans modern – Centrul Cultural Carei
Ø 12:45 – 13:45 – muzică uşoară – Şcoala de Arte
Ø 13:45 – 14:45 – MISS Judeţul Satu Mare – organizatori Şcoala de Arte şi Agenţia Gaby’s Models, prezentator Victor Constantinovici
Ø 14:45 – 15:45 – muzică uşoară – Şcoala de Arte
Ø 15:45 – 16:15 – Black River Blues Band
Ø 16:15 – 16:45 – DᴓTS – pop- rock alternativ

Ø 16:45 – 17:00 – muzică pop – „2+1” Şcoala de Arte
Ø 17:00 – 18:00 – probă de sunet artişti invitaţi
Ø 18:15 – 19:00 – Deep Central
Ø 19:15 – 20:15 – Dobradi Akos
Ø 20:30 – 21:15 – Ellie White
Ø 21:30 – 22:45 – Vama
Ø 23:00 – 24:00 – Connect – R

 

Duminică 23 iunie 2013

Centrul Vechi- Piața Libertății

Prezentatori: Marius Chiș și Maria Varga

Orele:
Ø 13:30-13:50 Fanfara din Foieni, dirijor Mircea Cacu
Ø 13:50-14:05 Formatia de dansuri ,,Rozsmalint,, Bogdand
Ø 14:05-14:20 Ansamblul folcloric ,,Crenguta,, Socond
Ø 14:20-14:35 Ansamblul folcloric ,,Bokreta,, Orasu Nou
Ø 14:35-14:50 Dansuri populare, Pomi
Ø 14:50-15.10 Dansuri populare germane si majorete din Ciumesti
Ø 15:10-15:25 Dansuri populare, Sanislau
Ø 15:25-15:40 Dansuri populare, Tiream
Ø 15:40-15:55 Calusarii din Acas
Ø 15:55-16:10 Dansuri populare, Porumbesti
Ø 16:10-16:25 Grupul de tapuritoare din Turt
Ø 16.25-16.45 Dansuri populare, Halmeu
Ø 16:45-16:55 Ansamblul folcloric ,,Mugurasii Moftinului,, Moftinu Mic
Ø 16:55-17:10 Dansuri populare maghiare, Paulesti
Ø 17:10-17:20 Mihai Muscan si grupul Favorit
Ø 17:20-17:30 Muzica populara, Botiz
Ø 17:30-17:40 Formatia de dansuri tiganesti
Ø 17:40- 17:55 Ansamblul folcloric ”Magura” Tarsolt
Ø 17:55-18:15 Muzica populara, Mediesu Aurit
Ø 18:15-18:30 Ansamblul Osencuta din Calinesti Oas
Ø 18:30-20:00 Palya Bea si Szokolay Dongo Balazs
Ø 20:00-20:20 Elevii Scolii de Arte Satu Mare
Ø 20:20 -20:30 Sorin Buc
Ø 20:30-20:45 Ionela Toma
Ø 20:45-21:00 Recital folcloric Nicolae Sabau
21:00 – 21:30 Recital Ansamblul folcloric ,,Transilvania,, Baia Mare cu solistii Dumitru Dobrican , Titus Perse, Ioana Pricop, Nistorel Dragos, Ileana Bumbar si Petrica Muresan

21.30-22.00   Recital folcloric Sava Negrean Brudascu
Duminică 23 iunie 2013

Centrul Nou – Corenliu Coposu

Orele:

13:30-14:30 Demonstraţii de judo (C.S. Unio Satu Mare, antrenor Terely Mihai)
14:30-15:30 Demonstraţii de lupte greco-romane (Clubul Sportiv Satu Mare, antrenor Tudor Barbul)

15:30-16:30 Demonstraţii de karate seniori (C.S. Zanshin, antrenor Igor Bălăcescu)
16:30-16:45 Kangoo Jumps (Kangoo Club Satu Mare, antrenori Beata şi Cristian Belega)
16:45-17:30 Energy Kardio Club Satu Mare prezintă: (antrenori Anzik Arnold, Radu Bura şi Belluska Anita):
Kardio Kick Boxing
Boot Camp
TRX
Paralel cu acestea: Indoor Cycling
17:30-18:30 Thai Box (C.S. Kyogym, antrenor Szűcs Barnabás).

Centrul Nou – scena P-ta 25 Octombrie

Orele:

13:00 – 15:00 – muzică uşoară – elevii Şcolii de Arte
15:00 – 15:30 – dans modern – Trupa Style – Palatul Copiilor
15:30 – 16: 00 – dans sportiv – Royal Dance Club
16:00 – 16:30 – muzică uşoară – Palatul Copiilor
16:30 – 18:30 – Probe de sunet pentru artiştii invitaţi în concert
18:30 – 19:15 – Andreea Bănică
19:25 – 20:10 – Akcent
20: 15 – 21:00 – Elena Gheorghe
21:05 – 21:25 – XXL Band
21:30 – 22:30 – Balkan Fanatik
22:40 – 24:00 – Horea Brenciu

Orele 24:00 Foc de artificii

Luni 24 iunie 2013

Scena – P-ța 25 Octombrie

Ora 10:00 Slujbă religioasă la Mănăstirea Scărișoara
Orele 16:00 Slujbă religioasă și sfințirea vitraliilor de la Palatul Administrativ din Satu Mare
Orele:

16:00 – 16:30 – Ansamblul folkloric ”Cununa Oasului” si Petre Zele
16:30 – 17:00 – muzica populara – elevii si absolventii Scolii de Arte
17:00 – 18:00 – muzica folk – grupul Parc si George Negrea
18:00 – 19:00 – muzica usoara – Scoala de Arte
19:00 – 19:30 – muzica pop – Suranyi Botond – finalist X Factor
19:30 – 20:00 – muzica pop – Tudor Todut – finalist  X Factor